Czym jest Milk.org.pl i skąd wziął się pomysł? Co zainspirowało nazwę i jak powstała Fundacja Równość.org.pl? Zapraszamy Was do przeczytania krótkiej rozmowy, w której staramy się odpowiedzieć na te pytania. Na Milk.org.pl znajdziecie wywiady z ciekawymi osobami aktywistycznymi i felietony na tematy LGBTQIA, możecie zebrać podpisy pod Petycją w ważnym dla Was temacie i odkrywać moduł Projektów, który pomoże Wam planować działania.
Nie bójcie się i działajcie, bo działać może każdy i każda!
Jak powstała Fundacja Równość.org.pl?
Magda: Z własnych doświadczeń i rozmów ze społecznością, od której coraz częściej słyszałyśmy, że wszystkie najważniejsze wydarzenia i rzeczy LGBT dzieją się tylko w największych miastach. Wraz z grupą znajomych, sami mając za sobą doświadczenie dorastania poza największymi miastami, pomyśleliśmy, że to odpowiedni moment, by zacząć rozmowę o tym, że w tych mniejszych też są queerowe osoby, nie zawsze mogą, nie zawsze chcą wyjechać i często chcą spotykać się, działać, reagować lokalnie. Pomyśleliśmy, że dobrym pomysłem będzie zacząć od diagnozy i tak powstał nasz pierwszy małopolski raport, "Dyskryminujący/dyskryminowani. LGBT w Małopolsce", to był 2014-2015 rok.
Miko: Wtedy byliśmy też w trochę innej sytuacji polityczno-społecznej, rozmawialiśmy z urzędnikami i urzędniczkami, instytucjami, szukaliśmy lokalnie osób sojuszniczych, pytaliśmy społeczność czego ona sama chce, czego potrzebuje. Najczęściej słyszeliśmy, że bezpiecznych przestrzeni i widoczności. Jak rozmawiać z urzędnikami o potrzebie działań antydyskryminacyjnych, gdy słyszeliśmy od nich, że “u nas dyskryminacji nie ma, bo nie ma osób LGBT”?
Artur: I tak, już w zupełnie innej rzeczywistości politycznej, powstała nasza pierwsza kampania billboardowo-plakatowa, "Jesteśmy u siebie", to był początek 2018 roku. Te cztery wcześniejsze lata to sporo spotkań, podróży po małopolskich, podkarpackich, świętokrzyskich miastach i miasteczkach, sporo wiedzy o lokalnych uwarunkowaniach, strategiach działania i potrzebach. Nasze doświadczenia, nie zawsze pozytywne, bo zdarzały się i sytuacje dyskryminacyjne, jak odwoływane w ostatniej chwili wydarzenia w instytucjach publicznych, opisaliśmy w broszurze "Ziemia niczyja".
Czym jest Milk.org.pl?
Miko: Bazą wiedzy, którą przez te wszystkie lata zdobyłyśmy, bezpiecznym miejscem, dla wszystkich tych queerowych i sojuszniczych osób, które chciałyby zacząć działać, nie tylko lokalnie, organizować proste wydarzenia, demonstracje, działać i rozwijać się rzeczniczo.
Artur: To także aktywistyczne, proste narzędzie i przestrzeń dla naszej aktywistycznej różnorodności. Chcemy pokazać, że działać może każdy i każda, nie trzeba na początku olbrzymich środków i wiedzy, ani ogromnej grupy ludzi.
Magda: Przygotowując się do jego stworzenia w 2021 i 2022 roku zrobiłyśmy też serię warsztatów z osobami aktywistycznymi z całej Polski, pytając je o to, jakie one mają potrzeby, jakie widzą wyzwania i co jest dla nich ważne. Więc to narzędzie jak najbardziej partycypacyjne, społecznościowe i wspólnotowe.
Dlaczego Milk?
Artur: Nazwa nawiązuje do postaci Harveya Milka, pierwszego ujawnionego geja, który został wybrany do Rady Miasta San Francisco w 1977 roku. Pamiętamy o historii, naszych pionierach i pionierkach, dzięki którym zmiana w wielu miejscach była możliwa, celebrujemy sukcesy i inspirujemy się. Dobrze zorganizowana, udana kampania wyborcza Harveya Milka w 1977 roku, kampania, w którą zaangażowało się wiele osób z naszej społeczności, pokazała, że gdy współpracujemy, wspieramy się - zmiana jest możliwa.
Miko: Zarówno nazwa naszej platformy, jak i jej identyfikacja wizualna nawiązują do tej właśnie wygranej kampanii, co uważamy jest ważne także w kontekście roku, w którym MILK startuje - początku maratonu wyborczego w Polsce.
Magda: Harvey Milk korzystając z narzędzi radnego walczył z dyskryminacją gejów i lesbijek, mówił głośno o roli solidarności i widzialności. My także jesteśmy tutaj, wspieramy się i chcemy, by nas było widać.
Jakie plany dalej?
Magda: Chcemy, by było to miejsce w Internecie żywe i zmieniające się, tak jak zmienia się nasza społeczność i jej potrzeby, tak, jak zmieniają się wyzwania w świecie i kraju, w którym żyjemy.
Miko: Wszystkie zainteresowane osoby zapraszamy do współpracy i wsparcia, bo to co widzicie to dopiero początek. W przyszłości planujemy też wydarzenia, warsztaty wokół społeczności, a niebawem zobaczycie nas i na ulicach.
Artur: I oczywiście nie przestajemy dalej działać, reagować na dyskryminację, wspierać się wzajemnie i wzmacniać lokalne grupy, bo to coś, co wciąż jest dla nas najważniejsze.
DOŁĄCZ DO NAS