Agata Polcyn jest aktywistką, dziennikarką, kulturoznawczynią. Inicjatorka festiwalu Lato Wolnej Miłości. Działa w obszarach aktywizmu queerowego, anarchafeministycznego i proabo. Ostatnio tworzy projekt Brokat - o tym, jak na osoby ze społeczności LGBTQ wpływa stres mniejszościowy i co odwraca od tego uwagę. 

#ŁyknijAktywizm

Kiedy i w jaki sposób rozpoczęła się Twoja przygoda z aktywizmem (na rzecz osób LGBTQIA)?

Agata: Tak na poważnie zaczęłam działać, kiedy w Bydgoszczy zaczął się kształtować Stan Równości. Pierwszą większą inicjatywą, w którą w całości weszłam było Lato Wolnej Miłości. To już musiało być 6 lat temu, bo właśnie pracujemy nad 5-tą edycją (jeden rok straciliśmy przez covid).

Co daje Ci aktywizm? Co z niego czerpiesz?

Agata: Aktywizm daje mi poczucie sprawczości. Wiem, że nie wszystko jestem w stanie zmienić, ale działanie z grupami, w których dobrze się czuje, pozwala mi stawiać opór rzeczywistości, na którą się nie godzę. Nie zawsze ten zewnętrzny efekt działania jest ważny - nie każda akcja będzie spektakularna. Ale ważne jest, to co zostaje po niej we mnie.

Czas na Ciebie! Chcesz zacząć działać, albo już działasz? Chcesz opowiedzieć nam o Twoich działaniach i pomysłach, Waszej inicjatywie?

Opowiedz nam swoją historię!