Magdalena Zuba jest współorganizatorką Olsztyńskiego Marszu Równości.

#ŁyknijAktywizm

Kiedy i w jaki sposób rozpoczęła się Twoja przygoda z aktywizmem (na rzecz osób LGBTQIA)?

Magdalena: Ja twierdzę, że od 2019 roku, kiedy to zostałam zaproszona do prowadzenia platformy na marszu równości. Ale aktywistki LGBTQIA+, które mnie znają twierdzą, że dużo wcześniej. Jakoś nie uznawałam pomocy przy organizacji wydarzeń, takiej jak np. malowanie transparentów, czy organizowanie sali na panel dyskusyjny za aktywizm. Teraz sama tłumaczę nowym osobom, które interesują się wspólną pracą na rzecz poprawy sytuacji osób LGBTQIA+, że od tego właśnie aktywizm się zaczyna. Od pracy u podstaw.

Co daje Ci aktywizm? Co z niego czerpiesz?

Magdalena: Z aktywizmu czerpię satysfakcję i spokój. Bo środowisko aktywistyczne osób LGBTQIA+ jest wyjątkowe. Mnóstwo tu zrozumienia i wsparcia, akceptacji i dbałości o drugiego człowieka. I choć temat walki o prawa osób LGBTQIA+ jest trudny, to mam poczucie wielkiej wspólnoty z osobami organizującymi marsze równości w innych miastach. Tu najczęściej słyszę pytanie "jak się czujesz?" z autentyczną ciekawością co u mnie się wydarzyło i gotowością na odpowiedź inną niż "wszystko OK".

Czas na Ciebie! Chcesz zacząć działać, albo już działasz? Chcesz opowiedzieć nam o Twoich działaniach i pomysłach, Waszej inicjatywie? 

Opowiedz nam swoją historię!