Po Warszawie, Poznaniu, Łodzi i Gdańsku czas na Wrocław, gdzie po raz V już spotkały się inicjatywy i organizacje, wchodzące w skład Koalicji Miast Maszerujących. To nieformalna koalicja, która powstała w ostatnich latach, także jako odpowiedź na potrzebę wzajemnego wspierania się i wymiany wiedzy w kontekście rosnących w Polsce w siłę Marszy Równości.

Jesteśmy osobami LGBTQIA+ oraz osobami sojuszniczymi, które organizują w swoich lokalnych społecznościach marsze na rzecz równych praw wszystkich osób niezależnie od orientacji seksualnej i tożsamości płciowej. Łączy nas przekonanie, że budowanie wspólnego głosu ponad podziałami, szczególnie uwzględniającego sytuację osób LGBTQIA+ poza największymi ośrodkami miejskimi, będzie realnym krokiem w drodze do osiągnięcia równości w Polsce.

Fragment Deklaracji Koalicji Miast Maszerujących.

Kongres we Wrocławiu, zorganizowany przez Kulturę Równości, rozpoczął się w piątek od warsztatu, dotyczącego pracy i komunikacji w grupie. Gościło nas wrocławskie biuro Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej. 

W sobotę i niedzielę Kongres skupiony był na warsztatach integracyjnych i współtworzeniu przestrzeni do wymiany doświadczeń w kontekście organizowania marszy i demonstracji. W niedzielę mogliśmy i mogłyśmy się dowiedzieć więcej na temat organizowania wydarzeń z osobami performerskimi, projektowania działań tak, by były jak najbardziej dostępne dla osób z niepełnosprawnością, a także rozmawialiśmy o bezpieczeństwie z Oslo Pride, które podzieliło się z nami swoim doświadczeniem w kontekście reagowania i zarządzania kryzysem.

Dziękujemy za wspaniały weekend we Wrocławiu i do zobaczenia na polskich ulicach!