Chcesz zorganizować demonstrację? Odezwij się i spotkaj z osobami, które chcą się zaangażować w planowane wydarzenie! Porozmawiajcie o pomysłach i inspiracjach. Zobacz o czym warto pamiętać podczas pracy z grupą w naszym Poradniku o komunikacji wewnętrznej.

Od czego zacząć?
  • przygotowanie planu, trasy wydarzenia
  • porozmawiajcie o pomyśle na wydarzenie, czy to ma być demonstracja stacjonarna, czy marsz, jaki ma mieć przebieg i ewentualną trasę? Czy znacie proponowaną trasę - warto ją wcześniej sprawdzić, przejść się grupą na spacer, zrobić zdjęcia.
Zasady i formy zgłoszenia demonstracji (kontakt z gminą)
  • zapoznaj się z ustawą Prawo o zgromadzeniach oraz z informacjami o zgromadzeniach na stronie Twojej gminy (zapoznaj się z dostępnymi w Biuletynie Informacji Publicznej formularzami).
  • pamiętaj, że zgromadzenie niepowodujące utrudnień w ruchu możesz zgłosić najpóźniej 48 godzin przed, z utrudnieniami - najpóźniej 6 dni przed, najwcześniej 30 dni.
Kwestie organizacyjne (nagłośnienie, formalności, promocja)
  • zorganizuj głośnik z transportem, megafony, pomyśl o poinformowaniu o wydarzeniu w mediach społecznościowych, kontakcie z lokalnymi mediami.
Kwestie bezpieczeństwa (m.in. kontakt z Policją)
  • skontaktuj się z lokalną komendą, napisz maila, poproś wcześniej o spotkanie, kontakt.
Kontakt z mediami (komunikacja)
Wydarzenie
Ewaluacja
  • nie zapomnij o podsumowaniu wydarzenia, co się udało, a co nie, co na to wpłynęło i jak można zaradzić temu w przyszłości.
Celebracja

Świętuj, ciesz się i chwal! Celebracja jest bardzo ważnym elementem naszego aktywizmu.

Przydatne linki dla osób, które chcą organizować demonstracje:
Czy wiesz, że…

W Polsce wolność zgromadzeń wynika z artykułu 57. Konstytucji i Ustawy o zgromadzeniach. Wolność zgromadzeń to jedna z najważniejszych wolności jednostki, polegająca na wolności do publicznego i pokojowego gromadzenia się ludzi w danej sprawie.

Mapa demonstracji - narzędzie, które może pomóc w pracy w grupie!

Stwórz własną mapę podróży Twojej demonstracji, zaznacz na niej najważniejsze punkty / instytucji, drogi, którą wykonać musi osoba chcąca zorganizować wydarzenie, demonstrację Dlaczego warto?

Warsztaty w Krakowie, 2021

  • pokazuje historię doświadczenia osób organizujących demonstracje, wydarzenia,
  • wymienia wszystkie etapy, przez które osoby organizujące demonstracje, wydarzenia muszą przejść (co jest na początku, dlaczego to potrzebne, kolejne etapy, instytucje, osoby, wydarzenie, ewaluacja),
  • mapa pozwala poszukać też rozwiązania najczęstszych problemów, na które osoby organizujące demonstracje, wydarzenia napotykają, w kreatywny i przystępny dla innych osób,
  • osoby, które zainteresowane są tematem, mogą przygotować swoją własną mapę, która ułatwi zaplanowanie kolejnych działań i podział pracy w grupie.

Zobacz komiks o organizowaniu demonstracji, który przygotowaxxśmy z Herzyk!
Demonstracje