To pytania, które często zadajemy sobie, ale i osobom, z którymi działamy, spotykamy się na warsztatach, współpracujemy. Dziś inspirujemy się Izą, Zuzą i Olą, z którymi spędziłyśmy wspaniały lipcowy weekend w Dobczycach w 2021 roku. Niech inspirują i Was!

W lipcu 2021 roku zaprosiliśmy grupę osób, które działały, działają lub chcą działać na warsztatowy weekend w podkrakowskich Dobczycach, w trakcie którego wzmacniałyśmy się, dzieliłyśmy doświadczeniem, wiedzą i wspierałyśmy. Po wyjeździe poprosiliśmy kilka osób o odpowiedź na poniższe pytania.

A co dla Was jest ważne w aktywizmie?

Jak dbacie o siebie w działaniach ? 

💬 Dopiero się tego uczę w trakcie terapii ( i właśnie terapia jest dla mnie jednym ze sposobów dbania o siebie). Staram się pozostawać w kontakcie ze swoim ciałem i emocjami. Staram się słuchać i dawać sobie na to czas i przestrzeń: czasami wyłączę telefon, czasami pójdę na długi spacer z psem, czasami poleżę w łóżku i przeleję wszystkie moje myśli do mojego pamiętniczka :)
💬 Staram się wyznaczać swoje granice - jeśli danego dnia nie mam siły iść na dane wydarzenie to nie idę. I nie wzbudzam (a przynajmniej staram się) w sobie żadnego poczucia winy - każdy ma prawo do gorszego momentu, do chwili odpoczynku, do zostania w domu. 
💬 Staram się działać według trybu: intensywna praca > celebracja > wypoczynek i starać się zachować w tym równowagę. Nieocenione jest też wsparcie bliskich osób i możliwość przegadania spraw. 

Warsztaty w Dobczycach, 2021

Czy i dlaczego wsparcie z zagranicy jest dla Was ważne? 

💬 Wsparcie z zagranicy jest dla mnie bardzo ważne i potrzebne, solidarność dodaje siły i odwagi do walki. Według mnie budowanie ponadnarodowej społeczności jest niezbędnym elementem do budowania lepszego świata!
💬 Oczywiście, że jest! Myślę, że z wielu miejsc z zagranicy możemy czerpać przykład i wzorować się na cudzych działaniach, jeśli są naprawdę fajne. Dodatkowo mogą nas wspomóc finansowo, co też jest bardzo fajne i potrzebne.
💬 Przede wszystkim po to, żeby nagłaśniać obecną sytuację, wsparcie finansowe również mile widziane!

Dlaczego warto poznawać inne osoby aktywistyczne?

💬 Bo takie znajomości dodają energii i inspiracji do działania! Stwarzają bezpieczną przestrzeń do dzielenia się doświadczeniami, dają wsparcie, akceptację. Często są wstępem do owocnej współpracy.
💬 Bo to osoby, które mogą nas wesprzeć - zarówno w naszych aktywistycznych działaniach, jak i emocjonalnie - bardzo często doskonale rozumieją, przez co się przechodzi, będąc zaangażowanym. Dają też jakąś taką moc, żeby się nie wypalać i dalej działać razem. Przypominają, że nie jesteśmy sami przeciwko światu - że są takie same osoby jak my, walczące o te same postulaty co my, że możemy zmieniać świat razem.
💬 Dla wymiany doświadczeń, nawiązywania nowych współpracy i wchodzenia w nowe projekty.