Starcie ze smutną polską rzeczywistością w podróży zaczyna się zazwyczaj już przy recepcyjnym blacie - misgenderowanie, porozumiewawcze spojrzenia czy złośliwe uśmieszki recepcjonistów, nagła zmiana pokoju, bo przecież panowie nie będą spali razem w małżeńskim łóżku! Wiele z nas, osób queerowych zdążyło przywyknąć do takich sytuacji i zbywa je milczeniem, przełykając po raz kolejny gorzki smak naszego narodowego zacofania w kwestiach społecznych. Jednak nie na mojej warcie! Z Grupą Stonewall postanowiliśmy stworzyć miejsce przyjazne dla każdej osoby, a skrojone pod szczególne potrzeby społeczności LGBTQIA+, którego Poznań, nazywany nieraz tęczową stolicą Polski, musiał się w końcu doczekać. 

Oczywistym jest, że każde miejsce noclegowe musi zapewnić odpowiedni standard, czystość i wygodę swoim osobom klienckim. W przypadku queerowej gościnności chodzi jednak o coś więcej – magiczny, tęczowy składnik, złożony z odpowiednich dawek wrażliwości, otwartości i ciepła.

Hostel Stonewall nieprzypadkowo usytuowany jest w samym sercu miasta, uosabia on bowiem poznańską gościnność i otwartość na drugiego człowieka. Atmosfera tolerancji i akceptacji wyrażana jest tutaj przez różne aspekty, o które dbamy od samego początku. Cały personel Hostelu stanowią osoby queerowe oraz allies, które najlepiej wiedzą, jak odpowiedzieć na problemy i potrzeby naszej społeczności. Jednak poza swoim osobistym doświadczeniem, osoby pracownicze wyposażone są także w wiedzę, dzięki której każda osoba goszczona może liczyć na indywidualne podejście i doświadczyć wyjątkowej atmosfery otwartości. Jeśli używasz imienia, które nie figuruje w Twoich dokumentach lub nieoczywistych zaimków, nie musisz obawiać się o ich nierespektowanie. Jeśli chcesz spędzić romantyczny weekend ze swoją dziewczyną, nikt nie będzie dopytywał, czy na pewno chcecie spać we dwie w jednym łóżku. Jesteś osobą niebinarną, agender lub genderfluid? Nie martw się o to, w jakim pokoju wieloosobowym się znajdziesz, ponieważ nie dzielimy pokoi według płci. Żaden rodzaj ekspresji płciowej nie wywoła u nas zmieszania czy konsternacji. Każda osoba może czuć się u nas mile widziana – zapewnia to nawet Regulamin Hostelu, w którym ujęte zostały aspekty polityki antydyskryminacyjnej, jak również obowiązek odnoszenia się z szacunkiem do wszystkich osób. Ważne dla nas jest to, aby wszyscy goszczący w Hostelu Stonewall mogli bez żadnych obaw wyrażać siebie, dlatego wszelkie zachowania dyskryminacyjne są u nas nieakceptowane. 

Aby queery poczuły się jeszcze bardziej u siebie, wprowadziliśmy do wnętrz hostelowych wiele elementów nawiązujących do naszej wyjątkowej kultury. W lobby podziwiać można, wykonany przez gejowskiego artystę – malarza Jose Angel Hill, niesamowity mural, który przedstawia odwzorowane z autentycznych fotografii sceny sprzed kultowego nowojorskiego klubu Stonewall Inn, z czerwca 1969 roku. Po środku dzieła znalazł swoje miejsce piękny, kolorowy portret jednej z Drag Queens utożsamianych z zapoczątkowaniem zamieszek w Stonewall Inn – c. Marsha króluje więc nad przestrzenią wspólną, w której nasze osoby goszczone spotykają się podczas wspólnych posiłków, pracy lub wypoczynku. W tym samym pomieszczeniu umieszczony został minipoczet polskich Królowych, uwiecznionych tym razem na płótnie, przez tego samego artystę, a wśród nich zobaczycie między innymi Twoją Starą czy Shady Lady. Na korytarzach hostelu osoby goszczące spotykają tęczowe elementy, takie jak flagi i sześciokolorowe poręcze schodów, a fotosy przedstawiające życie codzienne poznańskiej queerowej społeczności zawieszone są w ramach zarówno w hallu, jak i w pokojach. Nie brakuje u nas również ulotek edukacyjnych i informacyjnych oraz plakatów, które zachęcają do udziału w różnych wydarzeniach społeczno – kulturalnych, które mniej lub bardziej związane są z naszą społecznością. To wszystko sprawia, że nikt nie ma wątpliwości, w jakim miejscu się znajduje. 

Kolejnym punktem, na jaki postawiliśmy nacisk, była animacja czasu wolnego poprzez organizację licznych eventów, w których udział wziąć mogły nie tylko osoby, korzystające u nas z usług noclegowych, ale także wszystkie osoby zainteresowane. I tak odbywały się u nas m.in. spotkania z autorami queerowych czy feministycznych książek, pokazy filmowe kina spod znaku tęczy, targi młodej sztuki czy spotkania klubu książki. Pozwalało to na integrację queerowej społeczności z naszego miasta z tęczowymi turystkami i turystami. Jednakże w związku z rozwinięciem działalności naszej organizacji wydarzenia zostały przeniesione do innych naszych miejsc. W hostelu osoby mogą natomiast skupić się na odpoczynku, poznawaniu innych ludzi ze społeczności, a także zapoznawaniu się z informacjami dotyczącymi queerowego życia w Poznaniu. 

Queerowa gościnność podoba się jednak nie tylko osobom z naszej społeczności. Wielu podróżujących, zwłaszcza zza granicy, docenia ideę tęczowego hostelu, który zapewnia różnorodność spotykanych tu osób oraz swobodny klimat miejsca. Jednocześnie w pokojach wieloosobowych zadbaliśmy o intymną atmosferę, którą zapewniają zasłonki zawieszone przy każdym łóżku, dzięki czemu można samodzielnie zdecydować, czy chcesz integrować się z innymi, czy może wolisz odrobinę prywatności. Osoby doceniają również fakt, że, płacąc za pobyt w naszym hostelu, wspierają finansowo działalność społeczno – aktywistyczną. Wisienką na torcie niech pozostanie fakt, że często można u nas spotkać nie tylko ciekawe osoby, ale i słodkie pieski, ponieważ jesteśmy ogromnie zwierzolubni.