Z okazji zakończenia roku szkolnego 2022/2023 krakowska Fundacja Równość.org.pl postanowiła podsumować “osiągnięcia” Małopolskiej Kurator Oświaty. Czarę goryczy przelały wypowiedzi Barbary Nowak z okazji zapowiadanego Marszu dla Życia i Rodziny. Miesiąc po krakowskim Marszu Równości, w którym udział wzięło kilkanaście tysięcy ludzi, polityczka zapraszając na niedzielne wydarzenie, “retorycznie” pyta “Czy nie rażą państwa obsceniczne pochody maszerujące przez polskie miasta i miasteczka, tzw. parady dumy czy raczej pychy ludzi, którzy szczycą się tym, że niszczą rodziny, deprawują dzieci, walczą z religią katolicką, a nawet dokonują aktów wandalizmu, niszcząc nasze kościoły, zakłócając msze święte?”. 

“Trudno przejść obojętnie wokół tych nienawistnych słów, kłamstw i pomówień. W Marszu Równości udział biorą także młodzi ludzie, dla których często to jedyny dzień w roku, w którym mogą poczuć się sobą. Nie mogą tak czuć się na co dzień we wszystkich krakowskich szkołach, nad którymi nadzór sprawuje w końcu kurator Nowak, znana już z homo- i transfobicznych wypowiedzi w przeszłości” - komentuje Magda Dropek z Fundacji Równość.org.pl.

“W 2020 roku zbadaliśmy sytuację społeczności LGBTQIA w Krakowie - warto pamiętać, że ponad 63% doświadczyło jakiejś formy dyskryminacji. Ponad 26% doświadczyło jej w szkołach i na uczelniach” - mówi Artur Maciejewski, dodając, że młodzi ludzie to właśnie od szkół i uczelni oczekują reakcji na dyskryminację. W badaniu Fundacji Równość.org.pl wskazało na to aż 84,6% ankietowanych. "Gdyby to zależało od młodych osób, Małopolska Kurator Oświaty nie otrzymałaby promocji do następnej klasy" - dodaje.

Niedostateczny z zachowania, biologii, wiedzy o społeczeństwie, ale też przyzwoitości, szacunku, akceptacji, edukacji antydyskryminacyjnej i seksualnej, pedagogiki, celujący z religii, homofobii i transfobii - takie oceny wystawiła kurator Nowak Fundacja Równość.org.pl, chcąc zwrócić uwagę na rolę rzetelnej edukacji i tych wszystkich wartości w procesie kształcenia i wspierania młodych ludzi, często zostawionych samych sobie. Kurator Nowak świetnie sobie radzi, ale podczas takich zajęć, jak kontrmanifestacje do Marszy Równości, czy hagiografia i twittowanie o gender. 

Świadectwo dla Barbary Nowak

“Ocena niedostateczna dla Małopolskiej Kurator Oświaty i powtarzanie roku! Barbara Nowak zawiodła młodych ludzi, zawodzi rodziców, nauczycieli i nauczycielki, dyrektorów szkół. Wiele dziś zależy od odwagi tych ostatnich, którzy i które nie mogą liczyć na autorytety, instytucje, a od nich w końcu zależy dobrostan naszej młodzieży” - podkreśla Miko Czerwiński z Fundacji.

Organizacja przypomina jednak, że pomimo nienawistnej retoryki, wymazywania uczniów i uczennic LGBT oraz wyzwań, z którymi się mierzą z małopolskich szkołach, młodzież się organizuje, stawia opór, nie brakuje też przeciwstawiających się temu nauczycieli i dyrektorów. I ma nadzieję, że świadectwo dla kurator Nowak zamieni się w czerwoną kartkę dla niej jesienią.