Te słowa niosą ze sobą przemoc, wykluczenie, ze wspólnot społecznych, ale i rodzinnych przecież, strach, ból i cierpienie. Te słowa zabijają, zabiły w czerwcu w Oslo, byłam tam, kilka minut od klubu LGBT, gdzie zastrzelono dwie osoby, zabiły w październiku w Bratysławie, zabiły w klubie LGBT w Colorado Springs zimą.

Ale staram się w tych słowach szukać też dobra: bo to zło współtworzy też jednak przestrzeń dla niego, dla zainteresowania tematem LGBT przez ludzi, do edukacji, do rozmowy, do krzyku na ulicy, który jest jednym z ostatnich narzędzi do walki o zmianę, jakie mamy jako osoby LGBT w Polsce - prawa do protestowania. Co z pomocą Policji rządzący starają się nam stopniowo odbierać. 

W listopadzie 2022 roku do aresztu trafiła ujawniona queerowa osoba aktywistyczna, Ali. Ali spędziło w więzieniu tydzień, a trafiło tam za spontaniczny protest przeciwko policyjnej przemocy, dostało wyrok nakazowy, który do niego nie trafił. To może być opowieść o każdej, każdym z nas. O Policji, która wpada do domu o 19.30, by bez wyjaśnienia zabrać nas do aresztu. O niepewności i strachu, ale i o sile społeczności i wsparcia.

Przeczytaj rozmowę z Ali

To jest rzeczywistość wielu osób LGBT w Polsce, które probuje się uciszać, wymazywać, wyśmiać, poniżyć.

Potrzebujemy praw, by móc się chronić i bezpiecznie żyć, ale potrzebujemy też Was, Waszej niezgody na dyskryminację, Waszego otwarcia się na edukację, wiedzę, na to, że jesteśmy różnorodni i różnorodne i to jest okej, że osoby transpłciowe nie zagrażają kobietom ani feminizmowi, że równość małżeńska jest tak na serio postulatem konserwatywnym, że edukacja seksualna ratuje młodym osobom LGBT życie, tak jak penalizacja mowy i przestępstw z nienawiści.

Potrzebujemy Waszego braku obojętności, bo my też chcemy całego życia.

Wszystkim osobom LGBTQIA chcę za to dziś powiedzieć, że nieustannie inspirujecie swoją odwagą, dumą, kreatywnością, pięknem i życiem po swojemu wbrew wszystkiemu. Musimy przetrwać jeszcze trochę, dla siebie nawzajem, dla naszych młodych, dla przyszłości. Bo zmiana już tu jest.