W kwietniu 2023 roku Pani Joanna z Krakowa zdecydowała się na aborcję farmakologiczną, która jest bezpieczną, aprobowaną przez WHO metodą. Kobieta przerwała własną ciążę, co nie jest w Polsce przestępstwem. W reakcji doświadczyła przemocy policyjnej, o której postanowiła opowiedzieć mediom. Nagłośnienie sprawy wywołało podważanie doświadczenia Joanny, a ona sama stała się ofiarą mowy nienawiści. Instytucje oraz prawicowe media ujawniły też informacje z jej prywatnego i artystycznego życia, atakując za queerowe performanse, w których brała udział.

Organizacje LGBTQ podkreślają w opublikowanym we wtorek rano oświadczeniu, że "wiemy czym jest dyskryminacja i wykluczenie, znamy policyjną i lekarską przemoc oraz wiemy, jak to jest żyć w państwie, którego władze nas dehumanizują, odmawiają prawa do walki o równe prawa. Wiemy, jak smakuje hejt będący dziś politycznym narzędziem zawstydzania, zaszczuwania i zniechęcania do angażowania się, i mówienia swoim własnym głosem".

"Wspierając się jesteśmy silniejsze_silniejsi, jesteśmy mocniejsze, inspirujemy się nawzajem. Inspirujemy się odwagą Pani Joanny i mówimy: Siostro, jesteśmy z Tobą!" - reasumują.

Chcesz okazać solidarność Joannie?
Zachęcamy do podpisania oświadczenia na naszej stronie!