To był wyjątkowy weekend w Rzeszowie, który rozpoczął się w piątek wieczorem w Kinie za Rogiem, pokazem trzech odcinków wyprodukowanego przez Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza miniserialu "Jesteśmy rodziną". Poruszający serial pokazuje życie osób LGBT w Polsce, ich różnorodność, problemy, wyzwania. Jeden z bohaterów produkcji, Kazimierz Strzelec z Fundacji Wiara i Tęcza, który niedawno dzielił się także z nami swoją aktywistyczną historią w kampanii #ŁyknijAktywizm, mówił po projekcji o swoim coming oucie, relacji z Kościołem, życiu jako ujawniony gej na przedmieściach Lublina, aktywizmie. Wraz z Magdą Dropek z Fundacji Równość.org.pl zwracali uwagę na rolę nadziei w dzisiejszych czasach, ale też dużo większej otwartości Polek i Polaków na różnorodność, wbrew polityczno-społecznej atmosferze.

Rzeszowski Marsz Równości rozpoczął się w sobotę o 14.00 na tęczowym moście Narutowicza przemówieniami osób organizujących wydarzenie. W tym samym miejscu w 2018 roku Marsz ruszał wśród agresywnych okrzyków atakującej policję kontrmanifestacji. W roku 2023 demonstrację zabezpieczała symboliczna liczba policjantów i policjantek, a sam Marsz Równości przeszedł przez Rzeszów bez żadnych przeszkód. Wydarzenie otwierała tęczowa sektorówka, ale to nie jedyna duża flaga, która w tym roku pojawiła się w mieście - było ich łącznie kilka, w tym solidarnie flaga Ukrainy, osób transpłciowych, biseksualnych, aseksualnych, czy panseksualnych. Roztańczone, kolorowe wydarzenie przyciągnęło sporo młodych ludzi, którzy i które bawili się na rzeszowskich ulicach.

Po około dwóch godzinach Marsz dotarł do Urzędu Wojewódzkiego, gdzie jego uczestnicy i uczestniczki mogły posłuchać jeszcze kilku przemówień i... zrobić sobie zdjęcia z prowadzącymi Marsz drag queen, Kitty Queen i Avrill De Mon!

Dziękujemy za piękne wydarzenie, zachęcamy do obejrzenia naszej galerii i gratulujemy Kubie Gawronowi, z którym rozmowę możecie przeczytać na Milk.org.pl!

Pamiętajcie, że sezon marszowy wciąż trwa! W wakacje czekają nas jeszcze dwa Marsze Równości na Podkarpaciu: Sanok (22.07.2023) i Krosno (26.08.2023)!