W ostatnich kilku latach upowszechniło się wykorzystywanie zgromadzeń publicznych jako metody wpływu na polityków, jak i mobilizowania społeczeństwa obywatelskiego. Wraz ze Stowarzyszeniem Tęczowe Opole Fundacja Równość.org.pl ruszyła w 2021 roku z projektem “Długi marsz do równości. Monitoring i zabezpieczenie wolności zgromadzeń”. “Chcemy zbadać wyzwania, stojące przed organizatorami zgromadzeń i zmierzyć skalę nadużyć funkcjonariuszy policji. Chcemy uporządkować odpowiedzi na pytania – jak wolność zgromadzeń w Polsce jest realizowana, czego społeczeństwo potrzebuje do realizacji tego prawa, czy wszyscy mamy równe prawa do demonstracji?” – mówił wtedy  Artur Maciejewski z Fundacji Równośc.org.pl.

Wolność zgromadzeń to jedna z podstawowych wolności jednostek. W ostatnich latach przyzwyczailiśmy się do demonstracji w obronie niezależnego sądownictwa, czarnych protestów i strajków kobiet, czy też marszów równości. Wolność zgromadzeń zapewnia także Konstytucja w Artykule 57, który podkreśla, że “Każdemu zapewnia się wolność organizowania pokojowych zgromadzeń i uczestniczenia w nich”. Równocześnie wiele grup organizujących demonstracje, zwłaszcza mniejszościowych, od lat zwraca uwagę na problemy związane z realizacją ich konstytucyjnego prawa. O tym rozmawiały osoby uczestniczące w spotkaniu sieciującym, które 23 kwietnia odbyło się w Opolu. Wzięli w nim udział organizatorzy i organizatorki demonstracji w obronie praw LGBT, klimatu, czy praw kobiet, wymieniano się doświadczeniem w kontekście zgłaszania demonstracji, kontaktu z samorządem, czy policją, kontrmanifestacji. A może samx kontrmanifestacje organizowali?

“Ten aspekt wymiany doświadczeń jest dla nas bardzo ważny, bo słyszymy też od dawna, jak ważne jest dzielenie się wiedzą i dobrymi praktykami. Jesienią planujemy kolejne spotkanie i mamy nadzieję, że dzięki temu wzmocnimy się jako organizatorzy i organizatorki demonstracji” - mówi Miko Czerwiński. A jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o zgromadzeniach - zajrzyjcie do naszego Poradnika!

Projekt “Długi marsz do równości. Monitoring i zabezpieczenie wolności zgromadzeń” jest realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG.