Rok temu Stowarzyszenie Queerowy Maj zabrało nas w kosmiczną podróż, w tym zaprasiło dosłownie do korzeni, bawiąc się motywami natury i lasu. „To wyjątkowy rok, bo 20. rocznica krakowskiego Marszu Równości. Prosi się więc, by do tych korzeni sięgnąć, ale zachęcamy też, by wziąć głęboki oddech, zatrzymać się na chwilę, usiąść na trawie i wspólnie odpocząć przed nowymi wyzwaniami. Celebrować naturę, ale też poszukać wygodnej drogi w tych nowych dla naszej społeczności okolicznościach politycznych i społecznych” – mówiła Magda Dropek, współorganizatorka Marszu Równości.

Tegoroczna edycja Marszu Równości odbyła się 18. maja 2024 roku. Marszowy spacer rozpoczął się przed Muzeum Narodowym o godzinie 15.00, by następnie przejść wielotysięczhnym tłumem m.in. ulicą Straszewskiego, Podwale, Szewską, Rynkiem Głównym, Grodzką, Krasińskiego i odpocząć ponownie przed Muzeum Narodowym.

Przypomnijmy, że krakowski Marsz Równości nie bez powodu odbywa się w maju - Stowarzyszenie Queerowy Maj stara się przez to przypominać o corocznych obchodach Międzynarodowego Dnia Przeciwko Homo-, Bi-, Trans- i Interfobii (17 maja), który ustanowiony został w latach 90. na pamiątkę wykreślenia homoseksualności przez WHO z listy chorób i zaburzeń.

Sam marsz to w tym roku nie wszystko, bo organizacja ponownie wróciła z Festiwalem Queerowy Maj i aż prawie 20 wydarzeniami. 

Swoje przybycie na krakowski Marsz Równości ponownie zapowiedzieli dyplomaci i dyplomatki, ale w tym roku Marsz miał jeszcze jednego wyjątkowego gościa: Prezydenta Miasta Krakowa, Aleksandra Miszalskiego, który objął wydarzenie patronatem. Sam prezydent Miszalski napisał w piśmie do organizacji, że chce budować Kraków “wrażliwy i tolerancyjny, dom wszystkich i dla wszystkich otwarty. Bardzo doceniam zmianę, do której Państwa działania doprowadziły przez ostatnie dwie dekady — z roku na rok nasze miasto staje się przestrzenią bezpieczniejszą, wyczuloną na akty przemocy i wykluczenia”. Prezydent zwracał uwagę, że “Różnorodność jest naszą siłą i bogactwem. Nie bez przyczyny Kraków ma w swoim herbie symbol otwartych bram. Równość, wolność, solidarność i szacunek do inności to wartości, którymi nasze miasto chce się wyróżniać”.

Marsz Równości pierwszy raz przeszedł też pod patronatem Ministry do spraw Równości, Katarzyny Kotuli i Wicewojewody Małopolskiego, Ryszarda Śmiałka. Wydarzenie kolejny rok miało także wsparcie finansowe firmy Cisco.

Zbiórka na krakowski Marsz Równości.

Stowarzyszenie Queerowy Maj powstało w listopadzie 2015 roku, wywodzi się z nieformalnego Komitetu Organizacyjnego Festiwalu Queerowy Maj i Marszu Równości, który działał od 2008 roku. Organizacja prowadzi działania przeciwdziałające dyskryminacji i wykluczeniom ze względu na płeć́, orientację seksualną, tożsamość́ i ekspresję płciową, a także inne przesłanki, poprzez organizację dostępnych dla wszystkich wydarzeń́ kulturalnych oraz prowadzenie działalności edukacyjno-rzeczniczej, głównie lokalnie.