Magda Dropek jest członkinią zarządu Fundacji Równość.org.pl i krakowskiego Stowarzyszenia Queerowy Maj, z którym współorganizuje Marsz Równości. Przeczytaj teksty Magdy!

#ŁyknijAktywizm

Kiedy i w jaki sposób rozpoczęła się Twoja przygoda z aktywizmem (na rzecz osób LGBTQIA)?

Magda: Od krakowskiego Marszu Równości. To było ponad dekadę temu, przyszłam na spotkanie, by zrobić materiał o przygotowaniach do Marszu i… zostałam. Wtedy Queerowy Maj był inicjatywą nieformalną, grupa osób o różnym doświadczeniu, czy wiedzy, z różnych środowisk skrzykiwała się, by wspólnie zrobić Marsz i festiwal. Było to dla mnie wyjątkowe doświadczenie, bardzo wciągało mnie to, że mogę zarówno wesprzeć komunikację, jak i rozklejać na nielegalu plakaty w nocy. To właśnie wtedy “uczyłam się” aktywizmu, chłonęłam wiedzę innych osób, podglądałam pomysły i inspirowałam się bogactwem naszej różnorodności. Jednak inicjatywą, która wzmocniła mnie w tym, jak i co chcę robić aktywistycznie jest powstała w 2013 roku Fundacja Równość.orgpl, z która od dekady robimy rzeczy dla nas ważne i wyjątkowe, takie m.in. jak Milk.org.pl.

#ŁyknijAktywizm

Co daje Ci aktywizm? Co z niego czerpiesz? 

Magda: Przede wszystkim wspólnotę, rozumianą jako ludzi, którzy się wspierają, są otwarci na siebie nawzajem, nawet jeśli się różnią. Aktywizm daje mi też sprawczość, którą rozumiem jako wpływanie na tu i teraz i wzmacnianie zmiany na przyszłość. To dużo radości, ale i zmęczenia, frustracji. Bardzo ważne są dla mnie te działania, które są jak najbliżej ludzi, spotkania z nimi, uliczne, dzielnicowe, osiedlowe, które rozumiem też trochę jako takie otulanie różnorodnością przestrzeni. Z drugiej strony dobrze napisany wniosek o dostęp do informacji publicznej, dobrze napisana petycja, czy pismo dają też dużo satysfakcji, bo odpowiedzi są zasobem, dzięki którym powoli zadziewa się systemowa zmiana.

Czas na Ciebie! Chcesz zacząć działać, albo już działasz? Chcesz opowiedzieć nam o Twoich działaniach i pomysłach, Waszej inicjatywie? 

Opowiedz nam swoją historię!