Robert odpowiedział: nie dać sobie podciąć skrzydeł. Myślę od kilku dni o tych słowach, myślę o ostatnich latach, o działaniach, które zrobiliśmy i zrobiłyśmy, o spotkanych ludziach, ich historiach, o poświęceniu, strachu, smutku, gniewie, myślę o skrzydłach, które czasem nie mają nawet okazji się rozwinąć, bo są za słabe, za kruche, za wrażliwe.

Przeczytaj rozmowę z Robertem Biedroniem.

W ostatnich latach wiele razy odpowiadałam na pytanie, zwłaszcza za granicą: czy czujecie, jako polskie organizacje LGBT, prawnoczłowiecze, społeczeństwo obywatelskie, wsparcie Europy, wsparcie Unii Europejskiej? Czuję, że odmieniane ostatnio przez wszystkie przypadki wartości europejskie to w końcu coś realnego i prawdziwego, to część naszego życia i codzienności. Ale tak, oczywiście, chciałabym więcej, chciałabym by Europa mocniejszym głosem mówiła, że w UE nie ma miejsca na wykluczenie, dyskryminację, dehumanizowanie. Chciałabym, by UE nie odwracała głowy od polsko-białoruskiej granicy, gdzie w naszych, niszczonych chciwością lasach umierają ludzie.

Europa stoi obecnie przed wieloma wyzwaniami, stary kontynent zmienia się tak, jak zmieniają się jego mieszkańcy i mieszkanki, jak zmienia się społeczeństwo, jak zmienia się klimat więc i myślenie o przyszłości. Wierzę jednak, że razem jesteśmy silniejsi i silniejsze wobec tych wyzwań, że tylko w silnej, mówiącym wspólnym głosem, wspierającej się, chociaż różnorodnej Europie możemy na nie odpowiadać.

Nie dajcie się zastraszyć prawicy, która mówi o słabej Unii, zapowiadając jej zmianę na swoje fałszywe modły. Nie dajcie sobie podciąć skrzydeł, Europa najsilniejsza jest w swojej wolności i różnorodności, w szacunku do tradycji, opartej na akceptacji i otwartości. Na poszanowaniu mniejszości, bo silne narody i wspólnoty o nie dbają, wiedząc, że nie są zagrożeniem. Nie dajcie podciąć skrzydeł europejskim wartościom, które jeszcze nigdy, tak jak w ostatnich 6 latach nie były bardziej realne i bliskie naszej polskiej codzienności. Nie dajcie podciąć skrzydeł Europie.

Podpisz Petycję do Komisji Europejskiej!