Lato Wolnej Miłości na stałe wpisało się w mapę queerowych imprez - festiwal zrodził się sześć lat temu, a pierwsza edycja została zorganizowana w zaledwie dwa tygodnie (!). Dużo zapału, zaangażowana ekipa i pomysłowe wykorzystanie własnych potencjałów (ale też tutoriali z YouTuba) pozwoliło powołać do życia festiwal, który jest szczególnie bliski mojemu sercu. Z wszystkich rzeczy, które robię, w tej czuję, że jest mnie najwięcej. I bardzo się cieszę, że działam razem z letnimi mącicielkami, które podchodzą do tej inicjatywy z podobnym zaangażowaniem.

1 . Łączy nas bunt i brokat

Jest nas dużo złości na otaczającą nas rzeczywistość, ale mamy swój własny sposób na bunt. Jeśli nie możemy tańczyć, to nie jest nasza rewolucja - dlatego obok ważnych dyskusji - m.in. o neuroróżnorodności w społeczności queerowej, poliamorii czy grubości, mamy też sporo propozycji z departamentu rozrywki. Tu też bz kompromisów - są warsztaty z VOGUE z Mother Bożną, jest koncert zespołu Cudowne Lata i after - też na naszych zasadach, czyli w formule SOBER PARTY.

2. Raj jest nasz (i Wasz!)

To, co najbardziej doceniam w LWM to społeczność, jaką udaje nam się tworzyć. Chociaż z roku na rok festiwal pęcznieje, to wciąż udaje się zachować jego kameralny charakter. Poprzedniej edycji towarzyszyła wystawa “Raj jest nasz” - i tego się trzymamy. Robimy sobie swój własny raj, w którym panuje siostrzeństwo, wzajemne wsparcie i odważna przestrzeń. Nie zliczę, ile razy słyszałam od osób odwiedzających festiwal, że to dla nich wyjątkowe miejsce i społeczność. Szczerze rozmawiamy o ważnych dla nas tematach i razem budujemy przestrzeń, w której wszystkie czujemy się dobrze.3. Uczymy się nowych rzeczy

Wierzymy, że każda z nas jest ekspertką od własnych doświadczeń. Dlatego stawiamy na samorzecznictwo - w ramach tej edycji będziemy słuchać osób, które na różne sposoby żyją na własnych zasadach. Natalia Skoczylas i Jędrek Niemczyk będą mówić o życiu w grubym ciele, Sowa i Miriam o tworzeniu polirelacji, a Ida Tymina i Marek Stankiewicz opowiedzą o tym, jak wygląda funkcjonowanie na przecięciu queeru i neror,żnorodności.

Mamy też zajęcia praktyczne! Obok wspomnianych już warsztatów tanecznych, proponujemy wurszty z consentu, które poprowadzi Agata Polcyn, oraz zajęcia z przyjemności z Lula Pink.

4. Można się zakochać

Bydgoszcz znacie tylko z memów? Zapewniam, że miasto nad Brdą nie jest już szare i smutne, i to nie tylko za sprawą tęczowych flag, które kolejny raz będziemy wywieszać w oknach Młynów Rothera, w których odbędzie się festiwal. W tym mieście można się Zakochać, a taras Młynów Rothera, tuż nad rzeką również sprzyja nawiązywaniu nowych znajomości! Dlatego, jeśli nie macie towarzystwa, nie martwcie się - tutaj szybo je znajdziecie.

5. … i zarazić aktywizmem

Większość osób, które tworzą festiwal, zaczynało na widowni lub w grupie wolontariackiej. LWM zostało z nimi na dłużej i postanowiły razem z nami pracować nad tą inicjatywą. W grupie, którą tworzymy, staramy się działać w ramach odważnej przestrzeni - nie zawsze jest to łatwe, wymaga sporej, no cóż… odwagi. Dzięki temu wiemy jednak, że możemy na siebie liczyć i dbamy o siebie nawzajem. Robimy taki aktywizm, jaki jest zgodny z naszymi temperamentami i intuicją. Jeśli chcecie go robić z nami, to zapraszamy na Lato! (Jest też jeszcze opcja dołączenia do osób typu wolo na tę edycję!)

*****

Lato Wolnej Miłości vol. 5 odbędzie się 1-3 września w Bydgoszczy w Młynach Rothera na Wyspie Młyńskiej. Udział w wydarzeniu jest darmowy, na warsztaty obowiązują zapisy.

Lato można wesprzeć, wpłacając na zrzutkę lub wystawiając coś na naszym bazarku. Poniżej kompletny program festiwalu:

Piątek 1.09

17.00 OTWARCIE FESTIWALU - czytanie “Mieszkania na Uranie” Paula B. Preciado
18.00 BYDGOSZCZ IS BURNING - wernisaż wystawy okładek DUMA MAG
19.00 QUEER A NEURORÓŻNORODNOŚĆ - panel z udziałem fundacji Prodeste
21.00 KINO LWM - pokaz filmów krótkometrażowych

Sobota 2.09

11.00 CONSENT - warsztaty Agaty Polcyn, obowiązują zapisy
12.00 SPACER POETYCKI Z OSESI KOLEKTYW Obchód. Bydgoskie kłirowanie
14.00 PRAWNA TRANZYCJA W POLSCE - panel dyskusyjny
16.00 ŻYCIE Z HIV I AIDS W PL I UKR - panel dyskusyjny
17.00 VOUGE - warsztaty Mother Bożny obowiązują zapisy
18.00 JAK DZIAŁAJĄ NIEMONO RELACJE? - panel dyskusyjny
21.00 CUDOWNE LATA - koncert
22.00 SOBER PARTY - after letnich wodzirejek

Niedziela 3.09

11.00 PRZYJEMNOŚĆ - warsztaty z Lula Pink obowiązują zapisy
13.00 PANEL O GRUBOŚCI - z Natalią Skoczylas i Jędrzejem Niemczykiem
15.00 NIEBINARNOŚĆ W KRESKÓWKACH - prelekcja
17.00 ABORCYJNY COMING OUT - krąg i zamknięcie festiwalu

Wydarzenie na Facebooku.