Tegoroczna, jak mówią organizatorzy i organizatorki - nieziemska edycja Marszu Równości zaplanowana jest na 20. maja 2023 roku. Start nastąpi  z placu przed Muzeum Narodowym o godzinie 15.00, by następnie przejść ulicą Straszewskiego, Podwale, Szewską, Rynkiem Głównym, Grodzką, św. Idziego, Podzamczem, Powiśle, Zwierzyniecką, Krasińskiego i wylądować ponownie przed Muzeum Narodowym.

Przypomnijmy, że krakowski Marsz Równości nie bez powodu odbywa się w maju - Stowarzyszenie Queerowy Maj stara się przez to przypominać o corocznych obchodach Międzynarodowego Dnia Przeciwko Homo-, Bi-, Trans- i Interfobii (17 maja), który ustanowiony został w latach 90. na pamiątkę wykreślenia homoseksualności przez WHO z listy chorób i zaburzeń.

Sam marsz to w tym roku nie wszystko, bo organizacja wraca z Festiwalem Queerowy Maj i aż 16 wydarzeniami w maju. Co czeka nas w tej edycji? Nie zabraknie queerowej rozrywki, imprez, sportu, spotkań z osobami eksperckimi i aktywistycznymi, pokazów filmów. Swoje przybycie na krakowski Marsz Równości zapowiedzieli także międzynarodowi goście, m.in. osoby przedstawicielskie organizacji Fenway Institute, będące gośćmi Departamentu Stanu Stanów Zjednoczonych, a także osoby reprezentujące norweskie Oslo Pride. Na spotkania Queerowy Maj i Fundacja Równość.org.pl zapraszają 15 maja o 18.00 do Massolit Cafe (o sytuacji w USA) i 19 maja o 18.00 do Pałacu Potockich na Rynku Głównym (o międzynarodowej solidarności). Po wszystkie bieżące informacje o Marszu i Festiwalu Stowarzyszenie zaprasza na Facebooka Queerowego Maja.

Kolejny raz krakowski Marsz Równości otrzymał także honorowy patronat od prezydenta Jacka Krakowska i - pierwszy raz przejdzie też pod patronatem Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. 

Wydarzenie na Facebooku.
Zbiórka na krakowski Marsz Równości.

Stowarzyszenie Queerowy Maj powstało w listopadzie 2015 roku, wywodzi się z nieformalnego Komitetu Organizacyjnego Festiwalu Queerowy Maj i Marszu Równości, który działał od 2008 roku. Organizacja prowadzi działania przeciwdziałające dyskryminacji i wykluczeniom ze względu na płeć́, orientację seksualną, tożsamość́ i ekspresję płciową, a także inne przesłanki, poprzez organizację dostępnych dla wszystkich wydarzeń́ kulturalnych oraz prowadzenie działalności edukacyjno-rzeczniczej, głównie lokalnie.